top of page

צמחים שמטהרים את  האוויר

 

 

זיהום האויר הוא נושא שאינו יורד מהכותרות . כולנו יודעים כמה רעל נפלט מתחנות כוח, תעשיה ותחבורה.  אך האם ידעתם שזיהום האויר בתוך הבית מסוכן לא פחות מהאויר שבחוץ?

הרעלים שאורבים לנו בתוךך הבית הם חומרים כמו פורמלין , בנזן, אתילן תלת כלורי, אמוניה, קסילן  וטולואן. חומרים אלה עשויים לגרום לתופעות לוואי החל מחולשה ועייפות וכלה בסרטן (תלוי בעוצמת ובמשך החשיפה).  רמות הרעלנים הגבוהות ביותר נמצאו במשרדים הבנויים במבנים מודרניים שאינם מאווררים בצורה טבעית ונסמכים רק על מערכות מיזוג אוויר.

איך נלחמים ברעלים האלה?

  בשלהי שנות השמונים נערך בסוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) בשיתוף עם ארגון קבלני הנוף של אמריקה, מחקר שנועד לבדוק את יעילותם של צמחים בטיהור האויר במתקני החלל .  ניסויים שנערכו במסגרת מחקר זה מצאו כי מספר צמחי בית נפוצים יכולים לטהר את האויר מרעלים ולהעלות את כמות החמצן הנקי שאנו נושמים. הצמחים משמשים למעשה מעין מסננת אשר קולטת את הרעלים ופולטת אותם בחזרה בצורת חמצן נקי.

צפו בהרצאתו של כאמאל נאטל

"איך לגדל אוויר צח"

מחקר נוסף נערך בסוף שנות התשעים בניו דלהי.  המחקר נערך ע"י המכון לאנרגיה, משאבים ומחקרים של נאס"א בשיתוף עם המכון ההודי לטכנולוגיה בראשות החוקר ההודי, כאמאל מאטל.  תוצאות מחקר זה הצביעו על כך שבעזרת  שלושה צמחי בית ירוקים ונפוצים (פוטוס, כידונן תלת פסי ודקל אריקה) ניתן לייצר את כל האוויר הנדרשת לאדם, גם בחדר אטום. במחקר זה הוכנסו  1200 צמחים לבניין בשטח 4650 מ"ר המאכלס 300 דיירים. לאחר עשר שעות של שהיה במבנה עלתה רמת החמצן בדמם של האנשים באחוז אחד. בנוסף נרשמה הקלה במקרים של גרוי בעיניים, בעיות נשימה וכאבי ראש.

צמחים מטהרי אויר

אלוורה

צמח קל במיוחד לגידול שיכול לטהר את האויר מפורמלדהיד ובנזן הנמצאים בחומרי ניקוי, צבעים ועוד.  האלוורה הוא בחירה מצויינת לחלון המטבח שכן הג'ל שבעלים יכול לעזור בחתכים וכוויות.

פוטוס

הפוטוס הגיע לראש רשימת הצמחים המטהרים את האוויר מכימיקלים נדיפים  ובמיוחד פורמלהיד.

זהו צמח עמיד במיוחד הצומח במהירות  ויוצר מפלים של עלווה ירוקה גם כשתנאי האור אינם אופטימלים.

יש להקפיד על ניקוז טוב ולהזהר מעודף השקיה שכן השורשים נוטים להרקב.

קחו בחשבון כי הפוטוס הוא רעיל ויש להרחיקו מילדים ובעלי חיים.

ירקה

הירקה (המכונה גם "צמח העכביש" בגלל צורת עליו) הוא אחד הצמחים הנפוצים והקלים יותר לגידול. בנוסף לשפע עלווה ירוקה הוא מצמיח גם פרחים קטנים ולבנים.

מחקרי נאס"א הראו כי הירקה מסייעת בניקוי האויר מפורמלהיד, קסילן וטולואן. בנוסף יכול עציץ בודד   להפחית ב96% את רמות הפחמן הדו חמצני בחדר תוך 24 שעות. 

אגלונמה

זהו אחד הצמחים העמידים והקלים ביותר לגידול. הוא מסוגל לטהר את האוויר ממס' גדול של מזהמים, כאשר יכולת הטיהור שלו גדלה ככל שזמן ורמת החשיפה שלו אליהם גדל. 

זהו צמח שאינו זקוק לכמות גדולה של אור וימשיך לפרוח ואף להצמיח פירות אדומים קטנים, גם בתנאים שאינם אידאלים. 

מכיוון שהוא צמח טרופי, הוא זקוק לאוויר לח, לכן אם האוויר בבית או במשרד יבש במיוחד, רצוי לרססו מדי פעם במים.

סנסבריה

הסנסיבריה ידוע גם בשם הציורי "לשון החותנת" בשל עליו הארוכים והמחודדים. הוא נחשב לאחד הצמחים היעילים ביותר הן לטיהור אויר והן ל"ייצור" אויר בחדר.

צמח מומלץ במיוחד לחדר השינה כיוון שהוא ממיר את הפחמן הדו-חמצני לחמצן בזמן הלילה.

הסנסבריה  יעיל במיוחד גם בטיהור פורמלהיד המצוי בחומרי ניקוי, ניר טואלט וחומרי טיפוח אישיים. בשל יכולתו לשרוד גם באור נמוך וחיבתו לאיזורים לחים, הוא צמח אידאלי לחדר האמבטיה.

 פיקוס בנימינה

פיקוס בנימינה הוא צמח יעיל במיוחד בסינון האויר מבנזן, פורמלהיד ואתילן תלת כלורי. הוא מומלץ במיוחד בכניסה לבית, שכן הוא יכול לנטרל גזים הנפלטים ממכוניות. הפיקוס צריך הרבה אור והשקיה מתונה (הוא רגיש לעודף מים) ובתנאים נכונים הוא יכול לחיות שנים רבות.   

דרצנה מרגינטה

הדרצנה עוזרת בטיהור האוויר מקסילן, אתילן תלת כלורי ופורמלהייד. זהו צמח עמיד וקל לגידול. בשל קצב הצמיחה המהיר שלו יש לשתול אותו במיכל עמוק. הקצוות האדומים מייחדים את עלי הצמח הזה, שיכול לטפס עד גובה התקרה שלכם. הצמח נחשב ליעיל ביותר עבור הסרת קסילן, אתילן תלת-כלורי ופורמלדהיד מהאוויר. כדאי לגדל אותו במיכל עמוק בשל מערכת השורשים שלו, אשר מתפתחת בקצב מהיר.

דרצנה ורניקה

הדרצנה יעילה במלחמה במצהמים שמקורם בחומרי צבע ואיטום (במיוחד לכה). זהו צמח קל לגידול שאינו זקוק לשמש ישירה. זהו צמח מרשים מאד, במיוחד כשהוא מגיע לגובהו המקסימלי (כארבעה מטרים!).

במידה והעלים הופכים חומים בקצה, יתכן שיש כמות גדולה מדי של פלואוריד במי ההשקיה. במקרה זה יש לנסות להשקות במים מינרליים. 

 

חרצית

פרח זה אינו נחשב צמח בית   אך בתנאי אור טובים הוא יספק לא רק פריחה יפה אלא כשישה שבועות של טיהור אוויר מפורמלהייד, קסילן, בנזן ואמוניה.

יש לבדוק את לחות האדמה כל יומיים ולהשקות במידת הצורך.  בתנאי בית אין לצפות לפריחה מחודשת. 

גרברה

הגרברה אינה צמח בית, אולם אם תשתלו אותה בכלי עם ניקוז טוב ותמקמו אותה ליד חלון במקום בו היא יכולה לקבל שמש , תקבלו כשבועיים של פריחה יפה שגם תטהר אתלן תלת כלורי (תוצר לוואי של ניקוי יבש) ובנזן .

דקל במבוק

דקל קטן זה צומח יפה בחללים סגורים ואינו זקוק לאור רב כדי לפרוח ולהצמיח פירות עגולים קטנים. 

זהו אחד הצמחים היעילים ביותר לטיהור בנזן ואתילן תלת כלורי. מומלץ גם למקמו בקרבת רהיטים העלולים לפלוט פורמלהייד (עלול להמצא ברהיטי MDFׂׂ).

ספטיליום

 מחקרי נאס"א גילו כי הספטפיליום  סופג פורמלדהיד, בנזן ואתילן תלת-כלורי ועוזר גם בטיהור הוא נלחם  בטולואן וקסילן. כדי שפוטנצייל הטיהור של הצמח יהיה מקסימלי יש לנקות את העלים מאבק באופן קבוע.

הספטפיליום יכול לחיות היטב גם בסביבה מוצלת אף כי חוסר אור יביא לפריחה מועטת. יש לדשן פעם בחודש ולהשקות   פעם בשבוע (בחודשים חמים במיוחד יש לוודא שהאדמה נשמרת לחה ובמידת הצורך להשקות יותר).

  • Wix Facebook page

משתלת נפתלי

מושב גן חיים

050-5239477
 
09-7445468
bottom of page