top of page

 

עציצים פורחים בבית

 

אין כמו עציץ צבעוני ופורח כדי לשמח כל חלל בבית. אבל כל מי שאי פעם קנה עציץ כזה, או קיבל אותו במתנה, וודאי יודע שגם אם הצלחת לשמור על העציץ שלך בחיים, הסיכוי לגרום לו לפרוח שוב בתנאי בית הוא קטן ודורש מיומניות גינון שרובנו לא ניחן בהן.

אבל לא להתייאש, רוב הצמחים ברשימה הזאת מגיעים פורחים וישמחו אתכם בפריחתם הרבה יותר זמן מכל זר פרחים גם אם לא יפרחו מעצמם שוב. חלק ברשימה ניתן להביא לפריחה במחזורים קבועים, ברגע שתלמדו איך לטפל בהם.

סיגלית אפריקאית

הסיגלית האפריקאית היא אחד מזני הצמחים הפורחים האהובים ביותר.  היא מגיעה במגוון צבעים ואם תקפידו על השקיה נכונה, לחות ואור רב (אך לא שמש ישירה), אפשר לגרום לה לפרוח מספר פעמים בשנה. גננים מוכשרים במיוחד יכולים להפיק ממנה פריחה במשך רוב השנה.

חלבלוב 

החלבלוב המוכר והנפוץ ביותר הוא האדום, אולם קיימים זנים גם בורוד ובלבן. התפרחת של החלבלוב היא קטנה ולא משמעותית. מה שמושך אותנו באמת בצמח הוא כתר העלים הצבעוניים שבמרכזו. החלבלוב רגיש לקור ולכן הוא משמש כצמח גינה בקיץ וכצמח בית בחודשי החורף. העלים הצבעוניים מחזיקים מעמד עד שישה חודשים בתוך הבית.  אם יש ילדים קטנים בבית יש לקחת בחשבון שלחלבלוב שרף חלבי רעיל.

סחלב

 

הסחלבים הם קבוצת הצמחים הגדולה ביותר בעולם. ישנם כ30,000 זנים ידועים. הגנן הביתי נתקל בדרך כלל בכחמישה זנים. למרות שיש להם שם של צמח מפונק, עם טיפול נכון יגמול לכם הסחלב שלכם בפריחה מחודשת ומרשימה.

ספטיפיליום

 

הספטיפיליום ידוע גם בכינוי "שושן השלום" (Peace Lilie). עם עליו הירוקים והמבריקים והפרחים האלגנטיים הלבנים, הספטפיליום הוא אחד מצמחי הבית האלגנטים והמרשימים  ביותר. הוא  פורח במחזורים לאורך כל הקיץ   ובתנאי לחות גבוהים תתכן פריחה גם בחורף.   הצמח זקוק לכמות אור בינונית  ללא שמש ישירה ולרמת לחות גבוהה. ככל שהצמח גדול יותר, כך גדלה גם כמות הפרחים שהוא מצמיח.

הספטפיליום הוא אחד הצמחים המסירים רעלנים מן האויר ולטהר אותו.

בגוניה

 

הבגוניות הן משפחה של צמחים המונה כמעט 1500 מינים של צמחים פורחים רב שנתיים.

הבגוניה נחשבת לצמח גינה, אולם יש לה את כל המאפיינים שהופכים אותה גם לצמח בית מצויין. זהו צמח קשוח ולא מפונק המניב פריחה רבה ומרשימה. העלים לעתים קרובות גדולים עם עיטורים בצורות שונות, חלק גדול מהם מנומרים.  

רוב המינים של הבגוניות מגיעים מאזורים טרופיים ולכן הם דורשים טמפרטורה חמה, אדמה לחה ואור רב (אך לא שמש ישירה).

 

 ברומליה

הברומליה היא בת למשפחה של צמחים טרופיים (הברומליים) המונה כ 2800 זנים שהמפורסם בהם הוא האננס . לרוב הברומליים לוקח בין שנתיים לחמש שנים עד שהם מתחילים לפרוח אך ברגע שהם פורחים הפריחה מחזיקה מעמד  כארבעה חודשים.  

הברומליים צומחים במערך מעגלי  של עלים מחודדים סביב לב בצורת גביע צבעוני. הם אינם דורשים השקיה מרובה, אך חשוב למלא את גביע הפרח שלהם. כרוב הצמחים הפורחים הם זקוקים לאור רב, אך לא לשמש ישירה.

שלומברגרה / זיגוקקטוס  

מכונה גם "קקטוס חג המולד" (בשל תקופת הפריחה שלו) למרות שהוא לא באמת קקטוס, אלא שייך לקבוצת הסוקולנטים . זהו צמח שמתאים מאד לבית או לפטיו ויפה במיוחד בסלים תלויים. עם טיפול נכון הוא יכול  לחיות שנים רבות.

טיפול נכון כולל בעיקר זהירות בכמות ההשקיה. יש לזכור ששורשיו של הזיגוקקטוס משמשים רק לעיגן, וקליטת המים והמינרלים נעשית מהאויר הלח כך שאין צורך שהאדמה בה הוא שתול תהיה רטובה . השקיה מרובה וחוסר ניקוז תגרום לריקבון של שורשי הצמח.

ניצנית

הניצנית נמנית על הצמחים הסוקולנטיים- צמחים בשרניים האוגרים מים בעליהם המאופיינים בפתיחה וסגירה של עלי הכותרת של הפרחים.  כמו כל אחיה הסוקולנטיים הניצנית קלה במיוחד לגידול ונחשבת צמח עמיד ולא תובעני.

את הניצנית יש להשקות רק כאשר הקרקע שלה יבשה. אם העלים שלו שמוטים זה סימן שיש לצמח מספיק מים ויש לחכות שהקרקע תתייבש. השקיה מרובה מדי תגרום לצמח להרקב. יש להקפיד על אור רב ללא שמש ישירה.  

ניתן להשיג ניצניות בצהוב, אדום, לבן וכתום.

אנטוריום

האנטוריום הוא צמח טרופי בעל פריחה יחודית בצורת לב הפוך שבמרכזו עלי צהוב או לבן. במקור צומח האטנוריום בג'ונגלים ואף כי הוא נחשב צמח חזק ועמיד, בכדי להביאו לשגשג ולהצמיח פריחה מחודשת יש לשמור על תנאים של לחות, חום, השקיה רבה, אור רב (אך לא שמש ישירה) וקרקע עשירה.

ניתן להשיג את האנטוריום באדום ובלבן.

פרימולה

הפרימולה מכונה גם "בכור אביב מצוי". זהו צמח ממשפחת הרקפתיים הפורח בזרים צבעוניים המוקפים בעלים רחבים.

בסוף החורף ותחילת האביב פורחות הפרימולות בשלל צבעים. כשמזג האביב מתחמם רצוי להעביר את הצמח למקום קריר ומוצל.

הפרימולה היא די מפונקת. היא דורשת השקיה מרובה, הרבה אור, דישון אחת לשבועיים וכן הסרה של פרחים ועלים שהתייבשו.

  • Wix Facebook page

משתלת נפתלי

מושב גן חיים

050-5239477
 
09-7445468
bottom of page